Najnowsze ogłoszenia ..
więcej...


Relacja z konferencji pt. „Quo vadis Hodowco ?” ®2024
więcej...
13 Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Echa Kongresu ESPHM w Salonikach" ®2023
więcej...
Pokaz odmian kukurydzy na ziarno firmy Corteva / Pioneer / Barczyński ® 2023
więcej...
Żniwa - Relacja ze zbiorów pszenicy oraz pszenżyta w ZD Pawłowice ®2023
więcej...
Relacja z warsztatów szkoleniowych ras rodzimych zwierząt gospodarskich ®2023
więcej...

Aktualności

VI Ogólnopolska Konferencja Echa Kongresu Światowego Towarzystwa Specjalistów Chorób Świń (IPVS) w Dublinie


W dniach 7-8 października w Pałacu w Pawłowicach zorganizowana została Konferencja - Echa 24 Kongresu Światowego Towarzystwa Specjalistów Chorób Świń (IPVS), jaki odbył się w dniach 7-10 czerwca br. w Dublinie w Irlandii.

Organizatorami tegorocznej konferencji byli:
●  Państwowy Instytut Weterynaryjny PIB w Puławach,
●  Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice,

Dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Pawłowicach Dr inż. Ireneusz Dymarski powitał zaproszonych gości, wykładowców i uczestników konferencji, którymi byli lekarze weterynarii, hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przedstawiciele firm.

Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak  dokonał otwarcia konferencji oraz rozpoczął I sesję obrad, której również przewodniczył. Pierwszy wykład pt. „Diagnostyka PRRS, PCV, Mycoplasma hyopneumoniae – co tak naprawdę badamy i co oznaczają uzyskane wyniki?” wygłosiła Dr Rika Jolie z USA.

W kolejnym wystąpieniu tematykę „Probiotyki jako ważna alternatywa antybiotykoterapii, w świetle danych z IPVS, 2016 r.” zaprezentował Krystian Antkowiak. Na zakończenie pierwszej sesji wykładowej, ciekawą prezentację „Mycie świń, element bioasekuracji zmierzający do ograniczenia stosowania antybiotyków” przedstawiła Johanna Rietdorf - Große z Niemiec.

Kolejną II sesję konferencji poprowadził dr Andrzej Żarnecki. Pierwszy wykład pt. „PRRS – szczepienie śródskórne” przedstawił Maurice Moon, lekarz weterynarii pracujący na fermach trzody chlewnej w Holandii. Drugą prezentację pt. „Smart vaccination” przedstawił Krzysztof Haliniarz z firmy Hipra Polska sp. o.o.

Po przerwie w ostatniej III sesji wystąpili kolejno dr Mario Grodzycki, który omówił temat „Immunoprofilaktyka choroby obrzękowej na podstawie doświadczeń terenowych”. Kolejny wykład pt. „Nowe możliwości profilaktyki pleuropneumonii świń” wygłosił dr Krzysztof Janeczko z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ostatni referat pt. „30 miesięcy zwalczania ASF w Polsce – wnioski i zalecenia”. zaprezentował Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach

W drugim dniu odbyły się zajęcia terenowe z zakresu diagnostyki ciąży oraz praktyczny pokaz wykonywania szczepień śródskórnych za pomocą bezigłowego aplikatora.

Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali materiały konferencyjne z tekstami prezentowanych wykładów, które tradycyjnie przygotowane zostały przez redakcję czasopisma Lecznica Dużych Zwierząt. Ogółem w konferencji wzięło udział ponad 240 uczestników.
 

Tekst: Marian Kamyczek
Foto: Ariel Wojciechowski













































































O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty