Najnowsze ogłoszenia ..
więcej...


V Mistrzostwa Świata Juniorów w lotach balonów na ogrzane powietrze
więcej...
Zbiór rzepaku z firmą BAYER
więcej...
Zbiór jęczmienia ozimego
więcej...
Dni pola z INNVIGO
więcej...
Rzepak ozimy firmy DEKALB / BAYER
więcej...

Aktualności

Szkolenie dla doradców i specjalistów hodowli i produkcji bydła


W dniach 5-7 czerwca 2019 roku w Zakładzie Doświadczalnym w Pawłowicach odbyło się szkolenie zorganizowane przez Instytut Zootechniki w Krakowie, którego tematem przewodnim było „Zarządzanie stadem bydła mlecznego”. Uczestnikami szkolenia byli doradcy i specjaliści z Centrum Doradztwa Rolniczego oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

W pierwszym dniu szkolenia dr inż. Marian Kamyczek przedstawił dwa wykłady „Kluczowe elementy optymalnego żywienia krów mlecznych” oraz „Najważniejsze czynniki wpływające na efektywny odchów cieląt”. Następnie uczestnicy szkolenia zwiedzili fermę bydła w Zakładzie Doświadczalnym w Pawłowicach. Po przerwie kolejne dwa wykłady wygłosili lekarze weterynarii. Dominik Ruciński z Bovi Vet Service omówił „Zasady prawidłowego zarządzania rozrodem w stadach bydła mlecznego oraz najważniejsze problemy w rozrodzie krów mlecznych”, natomiast Przemysław Dudko omówił „Zarządzanie zdrowiem w stadach bydła mlecznego w aspekcie profilaktyki, rozpoznawania i zwalczania mastitis”.

W drugim dniu szkolenia uczestnicy zwiedzili fermę krów w Niechłodzie należącą do Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare sp. z o.o., a następnie w części wykładowej dr inż. Elżbieta Sowula z Instytutu Zootechniki w Balicach zaprezentowała wykład „Optymalizacja opłacalności produkcji mleka”. Następnie główna specjalistka ds hodowli Pani Marta Czekalska z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt omówiła „Praktyczne aspekty zarządzania rozrodem w stadzie bydła mlecznego – nasienie seksowane: modne czy potrzebne ? Kolejny wykład omawiający „Innowacyjne rozwiązania w chowie i hodowli bydła mlecznego” przedstawiła Pani Agnieszka Pawlak z firmy Farm Innovations. Przedstawiciel firmy SMAXTEC Pan Piotr Koźlicki omówił „Innowacyjne metody monitorowania zdrowia, żywienia i zarządzania rozrodem w stadach bydła mlecznego.

Trzeci dzień szkolenia rozpoczął się wykładem „Automatyzacja i mechanizacja w gospodarstwach bydła mlecznego” zaprezentowanym przez dr inż. Andrzeja Kaczora z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach. Następnie uczestnicy szkolenia zwiedzili fermę bydła mlecznego należącą do PRPUH Hądzlik, Lipowczyk s.j. w Drzewcach.
 

Tekst: Marian Kamyczek
Foto: Ariel Wojciechowski

O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty