II Ogólnopolska Konferencja Echa Kongresu IPVS w Korei
Organizatorami Konferencji, która odbyła się w dniach 26-27 października 2012 w Pawłowicach byli:
- Państwowy Instytut Weterynaryjny PIB Zakład Chorób Świń w Puławach
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Poznaniu
- Sekcja Fizjologii i Patologii Świń i Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych
- Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice
Celem zorganizowanej Konferencji było przedstawienie tematyki omawianej na XXII Kongresie Międzynarodowego Towarzystwa Specjalistów Chorób (IPVS), który odbył się w dniach 10-13 czerwca w Jeju (Korea Południowa). Hasłem przewodnim XXII Kongresu IPVS było „Happy Pigs – Healthy People” czyli „Szczęśliwe świnie – zdrowi ludzie”.
Zaproszonych gości, wykładowców oraz uczestników konferencji powitał Dyrektor IZ ZD Pawłowice Dr inż. Ireneusz Dymarski. Konferencję otworzył Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, który jednocześnie przewodniczył I sesji. Pierwszy wykład „Dane na temat inwazji pasożytniczych i ich wpływu na układ odpornościowy” wygłosił Dr Alex Hagen z Holandii. Kolejny wykład „Raport z Sympozjum Satelitarnego firmy Bayer na XXII Kongresie IPVS” przedstawił Dr Nikolaus Brunner z Austrii. W drugiej sesji, której przewodniczył Dr Lesław Szabłoński wystąpili Dr Niels Wuyts z Belgii „Doniesienia firmy Pfizer na XXII Kongresie IPVS” oraz Dr Krzysztof Janeczko „Wybrane zagadnienia zaprezentowane na XXII Kongresie IPVS i sesji satelitarnej firmy Merial”. W trzeciej sesji, której przewodniczył Dr Piotr Kneblewski zostały przedstawione dwa referaty. Lek. Wet. Karol Wierzchosławski omówił „Wspomaganie terapii antybiotykowej z użyciem NLPZ (Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych)”. Drugim wykładowcą był Prof. Zygmunt Pejsak, który zaprezentował „Nowe praktyczne i ważne informacje na XXII Kongresie IPVS w Korei”. Po każdej sesji odbyła się dyskusja na temat omawianych zagadnień. Ogółem w konferencji wzięło udział ponad 200 osób. Na zorganizowanych stoiskach firmowych można było zapoznać się z aktualną ofertą w zakresie ochrony zdrowia trzody chlewnej. Atrakcją wieczoru był występ kabaretowy Jerzego Kryszaka oraz występ zespołu FART.
W drugim dniu konferencji wygłoszone zostały następujące prezentacje Dr inż. Ireneusz Dymarski „Produkcja trzody chlewnej w IZ PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice”, Dr inż. Marian Kamyczek „Organizacja i technologia produkcji Fermy Trzody Chlewnej COH” oraz Dr med. wet. Aleksander Skoracki „Ważne szczegóły dotyczące kierowania rozrodem loch”. Kolejny wykład zaprezentował Dr Andre Dereu z Belgii przedstawiając „IPC - Program zarządzania zdrowiem stada świń”, będący nowatorskim projektem opracowanym przez firmę Pfizer. Po wykładach odbyły się warsztaty terenowe, w trakcie których uczestnicy szczegółowo zapoznali się z techniką zbierania i przetwarzania danych na potrzeby programu Individual Pig Care (IPC).
Tekst: Marian Kamyczek
Foto: Ariel Wojciechowski
|