Termin otwarcia ofert 09-08-2018. Usługa koszenia kukurydzy na kiszonkę, transport zielonki i napełnianie silosów przejazdowych w ilości 200 ha. ..
więcej...
Termin otwarcia ofert 07-08-2018.Nasiona rzepaku odmiany DK EXALTE F1 w ilości 20 jednostek siewnych. ..
więcej...
Termin otwarcia ofert 07-08-2018. Nasiona rzepaku odmiany CHOPIN F1 w ilości 4 jednostek siewnych. ..
więcej...


II Pawłowicki Bieg Śladami Mielżyńskich
więcej...
XXV Wielkopolskie Targi Rolnicze Sielinko 2018
więcej...
Zielone Pola 2018
więcej...
Wizyta Gości z Irlandii
więcej...
Sprawozdawczo Wyborczy Zjazd Delegatów
więcej...

Aktualności

Seminarium „Zarządzanie stadem bydła mlecznego w teorii i praktyce na przykładzie Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach”


W dniach 13-16 listopada 2017 roku w Zakładzie Doświadczalnym w Pawłowicach przebywała grupa 22 specjalistów z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział Radom.

Pierwszego dnia w sali konferencyjnej przedstawiony został cykl wykładów, które kolejno wygłosili: Dr inż. Marian Kamyczek - Dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Pawłowicach  „Nowoczesne zarządzanie stadem bydła mlecznego w ZD Pawłowice”. Natomiast Dr hab. Jacek Walczak Z-ca dyrektora ds. nauki – „Ochrona środowiska w chowie bydła mlecznego” oraz „Dobrostan bydła”

W drugim dniu wykłady prezentowały się następująco: Dr inż. Elżbieta Sowula-Skrzyńska – „Efektywność ekonomiczna produkcji mleka” oraz „Kalkulacja kosztów produkcji mleka” Dr hab. Piotr Wójcik prof. IZ – „Ekologiczny chów bydła mlecznego” oraz „ Modyfikowanie parametrów jakościowych mleka”.

Trzeciego dnia wystąpili kolejno Dr hab. Piotr Wójcik prof. IZ, który zaprezentował „Efektywne wykorzystanie pedometrów do monitorowania behawioru i wykrywania rui”. Następnie Piotr Koźlicki Vice Prezes FARM-MPARTNER Sp. z o.o. omówił „Systemy zarządzania stadem bydła mlecznego” oraz przedstawił „Praktyczne wykorzystanie systemu zarządzania stadem”.

W ostatnim dniu seminarium jako pierwszy wystąpił przedstawiciel firmy LELY, który przedstawił „System zarządzania LELY. Następnie dr hab. Marek Pieszka prof. IZ wygłosił dwa referaty na temat ”Nowoczesnego żywienia bydła mlecznego”, a także „Nowoczesne żywienie cieląt i młodzieży”.

Uzupełnieniem części wykładowej był udział specjalistów CDR w warsztatach w salce szkoleniowej na Fermie Bydła oraz zajęciach praktycznych w oborze, które polegały  na  ocenie kondycji krów, przygotowaniu i zadawaniu paszy. Ponadto specjaliści mieli okazję zapoznać się z technologią produkcji i innowacyjnymi rozwiązaniami stosowanymi przez IZ PIB Zakład Doświadczalny w Pawłowicach.

Po zakończeniu seminarium Goście zwiedzili wnętrza Pałacu w Pawłowicach.


Tekst i foto: Ariel Wojciechowski
 O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Przetargi | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne