Najnowsze ogłoszenia ..
więcej...


Zaproszenie na Dzień Kukurydzy z PZPK – Pawłowice 12.09.2024r.
więcej...
Rzepak ozimy firmy PIONEER/CORTEVA ®2024
więcej...
Rzepak ozimy firmy DEKALB / BAYER ®2024
więcej...
Warsztaty „Rasy zachowawcze i ich potencjał w rozwoju obszarów wiejskich” ®2024
więcej...
Relacja z konferencji pt. „Quo vadis Hodowco ?” ®2024
więcej...

Aktualności

Relacja z konferencji pt. Forum ekspertów chorób bydła ®2023


W dniu 31 marca 2023 roku w Zakładzie Doświadczalnym IZ PIB w Pawłowicach zorganizowana została konferencja pt. „Forum ekspertów chorób bydła”. Organizatorami konferencji była firma Profi-MED Doroty Szeligi-Pejsak z Konstancina-Jeziorny oraz Zakład Doświadczalny IZ PIB w Pawłowicach. Otwarcia konferencji i powitania Uczestników dokonał Dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach dr inż. Marian Kamyczek.
Pierwszym wykładowcą był dr Sebastian Smulski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przedstawił wykład na temat „Dobór właściwego leczenia do różnych przypadków mastitis”. Kolejnym wykładowcą był dr Michał Bednarski z  Katedry Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prezentując ważny temat „Praktyczne spojrzenie na diagnostykę chorób układu oddechowego cieląt”.   
Po przerwie kawowej, w czasie której była okazja do dyskusji i wymiany informacji, rozpoczęła się kolejna sesja wykładowa.
Prof. dr hab. Wojciech Barański z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pracownik  Katedry Rozrodu Zwierząt z Kliniką omówił temat „Kliniczne aspekty problemów okołoporodowych – znaczenie glukozy”.
Po kolejnej przerwie zostały przedstawione ostatnie dwie prezentacje. Pierwszą z nich pt. „Czy w stadach o wysokiej produkcyjności można zmniejszyć koszt produkcji mleka” przedstawił dr inż. Marian Kamyczek z Zakładu Doświadczalnego IZ PIB w Pawłowicach. Ostatni wykład „Przyczyny, skutki i prewencja hipokalcemii krów mlecznych” zaprezentował prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Po każdym z wykładów była dyskusja, w której wykładowcy odpowiadali na zgłoszone problemy. W konferencji wzięło udział ponad 70 uczestników wśród których byli lekarze weterynarii, zootechnicy i hodowcy bydła.

Tekst: Marian Kamyczek
Foto: Ariel Wojciechowski
 

O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty