Najnowsze ogłoszenia ..
więcej...


Relacja z konferencji pt. „Quo vadis Hodowco ?” ®2024
więcej...
13 Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Echa Kongresu ESPHM w Salonikach" ®2023
więcej...
Pokaz odmian kukurydzy na ziarno firmy Corteva / Pioneer / Barczyński ® 2023
więcej...
Żniwa - Relacja ze zbiorów pszenicy oraz pszenżyta w ZD Pawłowice ®2023
więcej...
Relacja z warsztatów szkoleniowych ras rodzimych zwierząt gospodarskich ®2023
więcej...

Aktualności

IV Ogólnopolska Konferencja Echa Kongresu Światowego Towarzystwa Specjalistów Chorób Świń (IPVS)


W dniach 10-11 października w Pałacu w Pawłowicach zorganizowana została Konferencja - Echa Kongresu Światowego Towarzystwa Specjalistów Chorób Świń (IPVS), jaki odbył się czerwcu br. w Cancun w Meksyku. Trzy poprzednie konferencje, które odbyły się również w Pawłowicach, były omówieniem tematyki przedstawianej kolejno na Kongresach w Barcelonie (Hiszpania), w Jeju (Korea Płd) oraz w Edynburgu (Wielka Brytania).

Organizatorami tegorocznej konferencji byli:

●  Państwowy Instytut Weterynaryjny PIB w Puławach,
●  Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii,
●  Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych - Oddział w Poznaniu,
●  Instytut Zootechniki PIB Zakład Doświadczalny Pawłowice,

Dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Pawłowicach Dr inż. Ireneusz Dymarski powitał zaproszonych gości, wykładowców i uczestników konferencji, którymi byli lekarze weterynarii, hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przedstawiciele firm.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Dr Lesław Szabłoński dokonał otwarcia konferencji i rozpoczęła się I sesja obrad, której przewodniczył Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. Pierwszy wykład Metody umożliwiające rytmiczną produkcję wyrównanych grup prosiąt” przedstawił Dr Enrique Marco Granell z Hiszpanii. W kolejnym wykładzie pt. „Narzędzia diagnostyczne, innowacje w zakresie monitoringu chorób świń” Dr Christa Goodell z firmy IDEXX z USA, przedstawiła możliwość wykorzystania płynu z jamy ustnej do badań diagnostycznych. Trzeci wykład pt. „Perspektywy antybiotykoterapii u zwierząt gospodarskich” wygłosił Dr. Pierre-Alexandre Perrin z firmy Vetoquinol z Francji. W trakcie przerwy uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznać się z licznymi stoiskami firm, które prezentowały aktualną ofertą w zakresie ochrony zdrowia trzody chlewnej.

W drugiej sesji obradom przewodniczył Dr Lesław Szabłoński. W tej części przedstawione zostały trzy wykłady. David Llopart z firmy Hipra (Hiszpania) szeroko omówił zagadnienie „Zakaźne choroby układu rozrodczego świń, PRRS jest bardzo ważny ... ale co jeszcze ???  Przed kolejnym wykładem urozmaiceniem dla uczestników konferencji był pokaz animacji piaskowej w wykonaniu Tatiany Galitsyny z Ukrainy. Następnie Robert Panek z firmy Hipra przedstawił prezentację dotyczącą nowej szczepionki przeciwko różycy i parwowirozie świń pt. „ERYSENG PARVO - Wysoce ochronna i długotrwająca odporność dla stada podstawowego”. Kolejny wykład „Wpływ żywienia na prawidłowość funkcjonowania układu pokarmowego”, omawiający zasady precyzyjnego podawania preparatów zawierających maślany w celu optymalizacji strawności paszy, wygłosiła Dr Maja Marien z firmy Nutriad (Belgia).

W ostatniej sesji, której przewodniczył Dr Piotr Kneblewski, wygłoszone zostały dwa wykłady. Dr Verena Gotter z niemieckiej firmy IDT Biologica omówiła zagadnienie „Choroba obrzękowa świń w świetle danych z Sorrento i Cancun”. Drugą prezentację pt. „Nowe praktycznie ważne informacje z 23-go Kongresu IPVS w Cancun, Meksyk” wygłosił Prof. dr hab. Zygmunt Pejsak, szeroko omawiając aktualny stan wiedzy na temat epidemicznej biegunki świń (PED), syndromu rozrodczo-oddechowego (PRRS) oraz drobnoustrojów stanowiących największe zagrożenie dla produkcji świń.

Wieczorem w części artystycznej wystąpił Wojciech Cejrowski.

W drugim dniu obrad wykłady oraz ćwiczenia z zakresu:

● właściwego pobierania i postępowania z próbkami śliny przeznaczonymi do badań laboratoryjnych,

● badania poubojowego płuc w aspekcie diagnostyki chorób układu oddechowego,

● badania sekcyjnego, pobierania i przesyłania materiału do badań oraz interpretacji wyników,

prowadzili Christa Goodell z firmy IDEXX, Dr Paweł Kwarciany z firmy Ceva Animal Health Polska Sp. z o.o. oraz lek. wet. Ryszard Kwaczyński.

Ogółem w konferencji wzięło udział ponad 250 uczestników.

Tekst : Marian Kamyczek
Foto : Ariel Wojciechowski 







































































O zakładzie | Aktualności | Produkcja | Pałac w Pawłowicach | Praca | Kontakt | Mapa strony | Zastrzeżenia prawne | Przetargi | Rodo | Komunikaty